Przewodnik po balonach

Niniejszy przewodnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces zamawiania balonów z nadrukiem, tak więc jeśli po raz pierwszy zamawiasz tego typu produkt, powinieneś zapoznać się z treścią tego opracowania.

RODZAJE BALONÓW

Z uwagi na materiał, z którego są wykonane balony, wyróżniamy balony lateksowe oraz foliowe. Balony lateksowe są generalnie najbardziej popularne, ze względu na cenę oraz przyjazność środowisku (lateks jest materiałem naturalnym i ulega biodegradacji). Kolejną kwestią, którą należy rozważyć przy wyborze rodzaju balonów, jest to, jak długo balony mają pozostawać wypełnione powietrzem bądź helem. Balony lateksowe pozostaną wypełnione jednym z tych gazów przez około 8 godzin, podczas gdy balony foliowe mogą być w pełni napompowane przez kilka dni. Czas, przez który balony pozostają dobrze wypełnione, zależy od warunków otoczenia w jakich są eksponowane, tj. temperatury i wilgotności powietrza. Każda zmiana temperatury, może spowodować skrócenie czasu utrzymywania się balonów w stanie napompowanym. Aby przedłużyć utrzymywanie się powietrza oraz zmniejszyć ubytek helu w balonach lateksowych, należy zastosować żel Hi-Float, który aplikuje się do wnętrza balonu.

KOLORY I ROZMIARY BALONÓW

W ofercie posiadamy szeroką gamę kolorów balonów lateksowych: pastelowych (matowych), krystalicznych (przeźroczystych) oraz metalizowanych (perłowych) oraz wybrane kolory balonów foliowych. Balony lateksowe, na których wykonujemy nadruki są dostepne w następujących rozmiarach:

UWAGA: nie zawyżamy rozmiarów balonów, jak - przykro to stwierdzić - robi większość konkurencyjnych firm na rynku. Ze względu na relatywnie wysoką cenę, praktycznie nikt nie drukuje na balonach 14” (u nas dostepne są na zamówienie) a tym bardziej na balonach 16”, których w zasadzie nikt z liczacych się europejskich producentów balonów (Gemar, Belbal) nie wytwarza.

Standardowe, okrągłe balony foliowe mają rozmiar 18” i są dostepne w kilku podstawoywych kolorach. Balony foliowe w kształcie serca są dostępne w kolorze białym oraz czerwonym.

O doborze rozmiaru balonów powinien zdecydować fakt, gdzie i jak zamierzasz wykorzystać balony. Do standardowych zastosowań, takich jak rozdawanie podczas promocji, wypuszczanie oraz na przyjęcia, odpowiednie będą balony w rozmiarze 11” lub 12”. Podczas większych imprez plenerowych oraz targów lepsze będą balony w rozmiarze 24”, 36” lub foliowe balony 18” ze względu na dłuższy czas utrzymywania się gazu we wnętrzu balonu.

Zależnie od Twojego logo lub grafiki, użycie odpowiedniego koloru balonu jest ważne aby wyróżnić logo i dać najlepszy efekt reklamowy. Przeslij nam swoją grafikę a my doradzimy najlepszy możliwy sposób jej druku. Do najlepszego odwzorowania oryginalnych kolorów grafiki, rekomendujemy użycie białych balonów. Pamiętaj, że należy drukować ciemne kolory na jasnych balonach i odwrotnie aby zachować najlepszy kontrast i czytelność grafiki.

Wzornik kolorów balonów jest dostepny w dziale „DO POBRANIA”.

Nadruki na balonach wykonujemy metodą sitodruku. Balony lateksowe - w przeciwieństwie do foliowych - drukowane są w stanie napompowanym. Rama z napiętą siatką naciska na balon, lekko go spłaszczając a farba jest przeciskana przez siatkę aby osiągnąć wymagany nadruk. Jeśli logo składa się z większej ilości kolorów, dla każdego koloru stosuje się osobne sito a grafika musi być w ten sam sposób przygotowana do druku. Dzięki sitodrukowi można osiągnąć dobre odwzorowanie kolorów i dobre, gęste pokrycie farbą.

KOLORY NADRUKU

Kiedy zastanawiasz  się, jaki kolor nadruku wybrać, najpierw zdecyduj co jest ważniejsze: kolor/kolory nadruku czy kolor balonu. Kiedy już podjąłeś decyzję, możesz wybrać kolory, które będą kontrastować i uzupełniać się z innymi. Niektóre kolory farb lepiej niż inne prezentują się na niektórych kolorach balonów. Na przykład jaśniejsze kolory lepiej wyglądają na ciemnych balonach i odwrotnie. Pamiętaj, że farby przejmują w niewielkiej części kolor balonu i mogą nieco odbiegać od oryginału.

Jeśli życzysz sobie zamówić np. część białych balonów z czarnym nadrukiem i cześć czarnych balonów z białym nadrukiem wykorzystując to samo logo, taka operacja jest możliwa za dodatkową opłatą. Taka opcja może być pomocna, jeśli wybrałeś kilka kolorów balonów a jedne z nich są jasne, drugie natomiast ciemne.

Wzornik podstawowych kolorów nadruku jest dostępny w dziale „DO POBRANIA”.

Dobór kolorów w skali Pantone®

Pantone® jest ustandaryzowanym systemem mieszania kolorów, powszechnie stosowanym przez drukarnie na całym świecie. Masz możliwość dobrania ponad 1000 różnych odcieni kolorów. Pamiętaj jednak, że w przypadku balonów, drukowane kolory mogą nieco odbiegać od oryginalnych. Dobór kolorów druku w skali Pantone objęty jest dodatkową opłatą i jest możliwy przy nakładzie minimum 1000 sztuk.

ILOŚĆ KOLORÓW NADRUKU

Obecne możliwości techniczne pozwalają na umieszczenie na balonie logotypów w maksymalnie 8 kolorach.

GRADIENTY/PÓŁCIENIE/PRZEJŚCIA TONALNE

Gradientem określa się efekt cieniowania. Czym właściwie jest gradient? Jest to mniejsza ilość punktów drukowanego koloru na cal powierzchni, pozwalających kolorowi tła (balonu) być widocznym przez kolor nadruku. Taki zabieg pozwala na wykonanie niektórych elementów grafiki (w tym samym kolorze) jaśniejszych bądź ciemniejszych. Polecamy taki proces w przypadku, gdy logo jest zbyt skomplikowane aby podzielić je na kilka składowych kolorów lub plik graficzny jest złej jakości. Efekt cieniowania nie sprawdza się w przypadku tekstu - tutaj drukujemy zawsze pełne nasycenie koloru.

PASOWANIE KOLORÓW NADRUKU

Balony lateksowe są drukowane w stanie napompowanym, dlatego naturalne są ruchy balonów przechodzących przez maszynę drukującą, co powoduje przesunięcia kolorów względem siebie. W zależności od tego, jak bardzo kolory w grafice przylegają do siebie, takie będą przesunięcia pomiędzy kolorami podczas druku. Jeśli w Twoim logo będą mogły wystąpić problemy z pasowaniem kolorów, poinformujemy Cię o tym i doradzimy jak utrzymać dobry wygląd Twojej grafiki.

ORIENTACJA NADRUKU

Jeśli zamierzasz napełniać swoje balony helem lub powietrzem i stosować do nich wstążki lub patyczki z koszyczkami, potrzebujesz balonów drukowanych szyjką na dół. Jest to najbardziej popularna orientacja druku. Jeśli będziesz pompował balony powietrzem i wieszał je za ich szyjki, będziesz potrzebować balony z nadrukiem szyjką do góry. Standardowo, zawsze drukujemy balony szyjką w dół.

STRONY NADRUKU

Możemy wykonywać nadruki z jednej strony, dwóch stron, czterech stron (dookoła), lub pięciu stron (dookoła + od góry). Z uwagi na pewne ograniczenia technologiczne, zapytaj nas o najlepsze rozwiązanie dla druku Twojej grafiki.

OGRANICZENIA W NADRUKU NA BALONACH

Drukowanie logotypów w kształcie trójkątów, kwadratów, prostokątów powoduje nieznaczne ich zniekształcenie, w związku ze sferyczną powierzchnią balonów.

Nadruki rastrowe (CMYK) są mniej nasycone kolorami (widoczne są punkty rastra) niż nadruki z grafik wektorowych (pełne krycie farby). W przypadku nadruku na balonach w kolorach innych niż biały, rekomendujemy zastosowanie białego tła aby lepiej odwzorować kolory.

Pole zadruku na balonie jest ograniczone okręgiem o średnicy zależnej od wielkości balonu. W przypadku balonów o średnicy 11” jest to okrąg o średnicy 12 cm; w przypadku balonów 12” - okrąg o średnicy 14 cm.